torek, 29. september 2009
Izgubljeno s prevodom
sobota, 26. september 2009
Izpolnjena obljuba
petek, 25. september 2009
Orientalski ples

V Egiptu je bil ples vedno zelo pomemben del kulturnega življenja. Korenine egipčanskega plesa, t.i. raqs sharki (»vzhodnjaški ples«) prav tako najdemo v rodnostno-plodnih obredih. Ples se je rojeval v templjih in v ženskih telesih. V času faraonov so svečenice duhovnice vrtele svoja telesa in valovile s trebuhi, da bi jih obsedla boginja ljubezni, plesa, glasbe in plodnosti Hator.
Morda je trebušni ples pravzaprav napačno poimenovanje, ker so v resnici v ples bolj kot dejanski gibi trebuha vpleteni gibi celega telesa, glave, ram, rok ter prsnega koša, s posebnim poudarkom na gibih medenice in bokov, slednja dva kot center in vir plodnosti. Še dandanes je običaj, da se mladoporočenca slikata z rokami položenimi na trebuhu neveste, kar nakazuje na stare kulte plodnosti. Senzualni, gladko drseči gibi, ki se izmenjujejo s tresočimi in odrezanimi gibi pa so pravzaprav ples mišic in ne korakov, kot so navadno na zahodu.

ponedeljek, 21. september 2009
Škatla skrivnosti
Verjamem, da je v tem dvoumnem svetu težko popolnoma zaupati komu, toda navsezadnje je to edino upanje, ki vodi naše odnose. In ravno zaradi zaupanja, ki je tako zelo krhko moramo določene misli ter stvari obdržati le zase. Včasih zna biti prava umetnost – izluščiti misli, ki smejo potovati iz naše glave na plano ter obdržati zase tiste, ki bi lahko povzročile razdejanja. Zato imamo prijatelje, partnerje, škatle skrivnosti … da z njimi delimo delček sebe, a včasih je bolj pomembno in pametno prisluhniti le sebi, svojim čustvom, kajti s tem obvarujemo druge in postajamo manj naivni.
nedelja, 20. september 2009
Stvari in ljudje z razlogom
petek, 18. september 2009
Kačji pastirji

torek, 15. september 2009
Večna zaobljuba
V soboto je večno zaobljubo prisegla moja sodelavka in smo ji prišli voščit vse dobro ob tem koraku. Ko je vstopala v poročno dvorano in se je vrtela poročna koračnica, so se mi naježile dlake. Spomnim se sestrine poroke, ki me je prav tako prevzela in mi je šlo na jok. Očitno je nekaj čustvenega v tem dogodku, da me tako gane. Dokler so v igri drugi se mi zdi poroka lep ritual in s svojo simboliko čisto sprejemljiv obred (slikar Jan Van Eyck: Arnolfinijeva poroka - renesančna slika, ki jo občudujem), ko pa se gre zame, se raje umaknem malo nazaj. Ne maram vprašanj raznih babic, tet, mam in očetov o tem kdaj se bom poročila ali imela otroke. To se mi zdi tako zelo osebna odločitev, da je res ne rabim pojasnjevati drugim. Ko bo, če bo kdaj čas za to, bodo že izvedeli.
Z I. sva skupaj že kar nekaj let in bi se mi zdelo čudno, če bi se želel poročiti. Oba sicer praviva, da morda nekoč … toda bolj kot odlašaš, težje sprejmeš to odločitev, se mi zdi. Že kot najstnica nisem nikoli sanjala o pravljični poroki kot druge moje vrstnice. Dolgo sem se celo otepala fantov, ki so imeli drugačne namene kot prijateljske. Že takrat je bila težnja po svobodi precej izrazita in sem si vedno postavila distanco in prostor za izhod. Morda pa so zametki za odlašanje s poroko prav v tem mojem skritem strahu, da bi z njo izgubila svojo neodvisnost.
Če pa bo kdaj prišel ta veliki dan … si obljubim, da ne bom postala ujetnica ničesar in nikogar, navsezadnje je to svet, ki si ga bom sama izbrala.

sreda, 9. september 2009
V moški družbi
Tudi I. se včasih čudi kako mi je uspelo nabrati tako različen krog ljudi v svoje življenje. Nekoč sem nekje prebrala, da imamo ljudje, rojeni v nebesnem znamenju, ki mu pripadam, prijatelje, ki obstojajo v razponu od genija do plazilca.
Moja prijateljica me je ne dolgo nazaj vprašala zakaj imam poleg fanta vedno še moškega prijatelja. Ko takole premišljujem, sem prav zares imela vedno poleg fanta še vsaj enega prijatelja nasprotnega spola. Pravzaprav se tega nisem niti zavedala, kajti samoumevno je bilo, da je bil ta moški prijatelj prisoten.
Morda me privlači to, da ne klepetamo tja v en dan in ne travmiramo za vsako malenkost, poleg tega je vsako srečanje prepleteno s kakšno zanimivo dogodivščino. Po drugi strani pa … meje med prijateljstvom in ljubeznijo znajo biti krhke, zato je potrebno na začetku postaviti pravila, da se kasneje izognemo nesoglasjem. Biti iskren do sebe, do drugih in do odnosov, ki jih vzpostavljaš je ključnega pomena.

ponedeljek, 7. september 2009
Premlevanja

Nedelja pa me je zvabila v težko pričakovane Karavanke. Hodila sem 8 ur, razen bolečih kolen zaradi strmega melišča navzgor (en korak naprej in dva nazaj) je bila pot čudovita. Razgled na okolico je bil prekrasen in jasen, a mraz me je hitro pregnal iz počitka naprej.
Tokrat moja glava ni bila tako zelo svobodna kot ponavadi v hribih. Mi je pa zbistrila misli, saj je bil prejšnji teden zoprn in stresen, kar je vplivalo na moje razpoloženje do ostalih. Moja slaba lastnost je ta, da se takrat umaknem v svoj svet in kar nekaj časa tam vztrajam, ne da bi povedala drugim naj me pustijo na miru. Nehote jim povzročam skrbi, ki sploh niso povezane z njimi. Sproščena sem bila le z domačimi in I., drugim pa sem se izogibala kolikor sem se mogla. Nedelja je bila zato v znamenju premlevanj in obžalovanj, da sem bila do oseb, ki jih imam rada in za katere vem, da imajo morda mene še bolj (zaradi tega imam večkrat slabo vest), hladna kot vreme v gorah.
Znati bi se morala naučiti, da bolj jasno izrazim svoja čustva in sigurno ne bi za sabo puščala takih neviht. A ko pridejo taki trenutki, prevlada temna stran in se ne znam otopliti. Obljubim, da se bom skušala poboljšati. Morda mi uspe že danes vsaj za kanček popraviti vtis, ki sem ga prejšnji teden pustila.


petek, 4. september 2009
Dež in beležnice
Moja pisana druščina notebookov je to poletje bolj kot ne počivala v predalu, zdaj pa je že skrajni čas, da pride na plan in zabeleži kakšno novo pesem, kakšen nov prepis, citat … že kot otrok sem vedno nekaj pisala in prepisovala. V šoli so me vedno poklicali, kadar je bilo potrebno napisati kaj ličnega in kadar sem zbolela (k sreči sem zelo trdnega zdravja) je bilo najbolj grozno to, da bom mogla od nekoga fotokopirati zapiske. Ponavadi sem tiste fotokopije vedno prepisala po svoje v svoj zvezek. Ne pretiravam, če rečem, da sem imela zares lepo urejene zapiske in tako sem bila največja tarča za njihovo izposojanje.
Kljub temu, da precej uporabljam digitalne medije, celo spletni dnevnik sem začela pisati, pa moje pisane druščine nikoli ne bom v celoti zamenjala za digitalno. Najbrž tako kot s fotografijami. Skoraj nikoli ne gledam fotografij na računalniku, vedno znova pa jih občudujem v foto albumu in tako je tudi z mojo druščino, vedno znova jo prebiram.
Vsaka beležka služi svojemu namenu. V eno prepisujem najljubšo poezijo, v drugo pišem zanimive misli in citate, v tretjo prepisujem najljubše besede, odstavke, stavke, ki jih berem v knjigah, v četrto pišem razne ideje in iz časopisov lepim kar je zanimivega, da bom morda kdaj uporabila pri svojem ustvarjanju … in še in še se najde razlogov, da kupim kakšno novo. Kakor skodelice, so tudi notebooki moja strast. Iščem kakšnega z motivom kačjih pastirjev, pa ga še nisem zasledila. Upam, da mi pred koncem leta uspe. Do takrat pa imam še toliko pisanja … da brž šibam po zlato kavo in nadoknadim, kar sem poleti zapostavljala.